Kako pripremiti svoj HVAC sistem za zimu?
Treba misliti na vreme jer kada padne prvi sneg, poslednje što želite je da otkrijete problem sa vašim HVAC sistemom koji ste mogli rešiti ranije. Svi znaju da je pravilno održavanje ključ za produženje veka bilo koje mašine, a ventilacioni sistem nije izuzetak.
Održavanje svake jeseni i proleća.
Najbolje vreme za održavanje ventilacionih sistema je tokom proleća i jeseni – kada se HVAC sistemi najmanje koriste. Zakazivanjem dvogodišnjih pregleda sa vašim lokalnim HVAC tehničarom, možete osigurati da je vaš sistem u tip-top formi pre nego što vam je najpotrebniji.
Pre nego što profesionalci stignu, proverite da li postoje neobični mirisi, čudni zvukovi i curenja – ukažite znakove potencijalnih problema kako biste maksimalno iskoristili vreme svog tehničara (i svog novca).
Smanjite toplotu kada vam je najmanje potrebna.
Pametan termostat je ključan za uštedu energije tokom zimske sezone. Povezan uređaj sa Wi-Fi vezom i aplikacijom za pametni telefon, omogućava vam praćenje i kontrolu potrošnje energije u celoj kući, čak i kad ste odsutni.
Da biste postigli najveću uštedu, potrebno je da svoj termostat postavite na 20 stepeni kada ste kod kuće, a zatim noću da snižavate temperaturu ili tokom dana kada ste napolju – pošto nema smisla grejati praznu kuću. To možete podešavati aplikacijom za pametne telefone. Ovaj jednostavan trik može vam uštedeti i do 10% troškova za grejanje.
Stvorite klimatske zone da izbegnete situaciju vruće gore – hladno dole.
Kao što znate, toplota se diže a hladan vazduh se spušta na dno, tako da ako živite u višespratnici, primetićete da su spratovi uvek topliji. Jedan od načina borbe protiv ove razlike je stvaranje klimatskih zona. Način „uradi sam“ je stara škola, ali efikasna: zatvaranjem nekoliko otvora na spratovima sistem grejanja usmerava vazduh ka nižim delovima vašeg doma.
Uključite peć najmanje tri puta pre nego što zima u potpunosti stigne.
Napad je najbolja odbrana. Upalite peć najmanje tri puta u ranu jesen da biste proverili da li sve funkcioniše kako treba. Podesite termostat na željenu klimu vašeg doma i pustite kuću da dostigne tu temperaturu pre nego što ga isključite.
Promenite filter za vazduh i očistite otvore.
Jedan od najčešćih uzroka kvara HVAC-a je nagomilana prljavština i prašina u sistemu za filtriranje. Svakog meseca proverite svoj vazdušni filter HVAC-a i ne čekajte više od 90 dana za zamenu ukoliko uočite problem. Držanje rezervnih filtera pri ruci je pametan potez, jer je prljavi filter neefikasan filter. Uz to, proverite i očistite ventilacione otvore u svom domu. Nagomilavanje prašine i prljavštine u vašem domu takođe može prouzrokovati blokade ventilacije i neefikasan protok vazduha.
Razmislite o ugradnji dodatne izolacije.
Dobro izolovan dom je efikasan dom. Razmislite o tome da angažujete lokalnog stručnjaka za klimatizaciju da pregleda vaše potkrovlja radi oštećenja izolacije i zamenite ono što je neophodno. Dok ste na tome, dobra aktivnost je proveravanje dihtunga na svim vratima i prozorima. Hladnoća koja uđe u vaš dom kroz vrata i prozore prvo će uticati na prizemlje, neka vam to bude prvo mestu koja ćete pogledati prilikom provere.
Zaštitite spoljne ventilacioni sisteme od leda, snega i prašine.
Ako živite u području u kojem su ekstremni zimski uslovi, pametno je zaštititi vaš ventilacioni sistem, pre nego što sneg i led stignu. Za vreme jesenjeg čišćenja, izađite napolje i uklonite lišće, grančice i tragove trave sa spoljašnjih delova sistema – baštensko crevo može vam pomoći da temeljno isperete i uklonite životinjski izmet, bube, prašinu i prljavštinu.
Jednom kada se sistem potpuno osuši, pronađite električno kolo i okrenite prekidač da biste prekinuli napajanje – na taj način ćete sprečiti slučajno automatsko pokretanje tokom toplih zimskih dana. Na kraju, prekrijte HVAC sistem vodootpornim prekrivačem, da se vlaga ne bi nakuplja tokom zimskih meseci, i ne zaboravite da očistite sneg, led i nečistoće koje će se nakupljati u narednim mesecima.